چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری کردند؟

به گزارش چه خبر آنلاین، اعضای شورای نگهبان ممکن است نسبت به موضوعات کشور نظری داشته باشند، اما وقتی همان موضوع در جلسه شورا مطرح می شود، در تصمیم گیری جمعی نظری خلاف آن اعلام شود؛ لذا نظر اعضای شورا، لزوما نظر شورا نیست.

چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری کردند؟

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: ابتدا باید میان نظر رسمی شورای نگهبان و نظر اعضای شورا تفکیک قائل شویم. اعضای شورا ممکن است نسبت به موضوعات کشور نظری داشته باشند، اما وقتی همان موضوع در جلسه شورا مطرح می شود، در تصمیم گیری جمعی نظری خلاف آن اعلام شود؛ لذا نظر اعضای شورا، لزوما نظر شورا نیست.

در قانون هم منعی نشده که اعضای شورای نگهبان از اعلام نظر خود راجع به مسائل روز کشور و حتی مصوبات مجلس شورای اسلامی منع شده باشند. ضمن اینکه بالاخره عضو شورای نگهبان هم شهروند این کشور است و مثل همه شهروندان عادی از حق بیان و اظهارنظر قانونی برخوردار است.

در عین حال ما در شورای نگهبان فق های بزرگ و حقوقدان های معتبر و شناخته شده ای داریم که نسبت به موضوعات مختلف ممکن است نکاتی داشته باشند، نه از باب عضو شورای نگهبان بودن، بلکه از باب کارشناس فقهی یا حقوقی بودن شان و این نظرات به بهبود حکمرانی می تواند کمک کند.

اگر مثلا قیمت پراید 90 میلیون تومان شود، دلار 17 هزار تومان شود یا بنزین یکشبه سه برابر شود، چون این ها جزو مصوبات مجلس نبوده و در جلسات شورا بحث نمی شود، اعضای شورا هم نباید سخنی بگویند و یا اعتراض نمایند؟! قانون انتخابات موضوعی است که به طور کامل با شورای نگهبان مرتبط است و حتی اعضای شورا بیشتر از نمایندگان محترم، درگیر مسائل قانون و اجرای آن هستند؛ همیشه در مورد آن مطالبه بوده اند؛ برای آن هزینه داده اند و البته شاید بیش از هر نهادی نگران حق مردم و داوطلبان بوده اند؛ آیا نسبت به قانونی که مصائب نظام انتخاباتی را چند برابر می کند و مسائلی را برای مردم، داوطلبان و دستگاه های اجرایی و نظارتی ایجاد می کند باید ساکت باشیم؟ نباید اشکالاتی را که می بینیم به نمایندگان محترم گوشزد نماییم؟ به نظر من این یعنی تعامل مثبت میان شورای نگهبان و مجلس و البته سایر دستگاه ها در موارد دیگر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 212

به "چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اعضای شورای نگهبان نسبت به اصلاحیه قانون انتخابات موضع گیری کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید