شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود خبرنگاران

به گزارش چه خبر آنلاین، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته مسائل پیرامون برجام در چند ماه آینده شرایط پیچیده ای خواهند داشت.

شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، شرایط پیرامون توافق هسته ای برجام در چند ماه آینده را پیچیده توصیف کرد.

گروسی در مصاحبه با وبگاه شبکه خبری بلومبرگ گفته تحقیقات بین المللی در مورد فعالیت های هسته ای ایران ممکن است سال ها ادامه داشته باشند.

او در ادامه با بیان ادعا های اثبات نشده گفت حتی در صورت شفاف سازی تهران درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در سال گذشته در چند سایت اعلام نشده نمی توان گفت که کار تیم بازرسی او در ایران به خاتمه رسیده است.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ نوشته کوشش های دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای از بین بردن برجام به شکست منجر شد، اما دولت های ایران و آمریکا هر دو اعلام نموده اند خواهان حفظ توافق هستند. دولت جو بایدن گفته میخواهد آمریکا را به برجام بازگرداند، اما از ایران خواسته که نخست اقدامات جبرانی اش پس از خروج آمریکا از برجام را به عقب برگرداند.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: چند ماه آینده شرایط پیچیده خواهد بود. آن ها باید در یک سطح سیاسی بالاتر، توافق نظر داشته باشند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی روز گذشته (دوشنبه) گفته بود ایران غنی سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژ های پیشرفته IR-2M را در سایت نطنز شروع نموده است.

آژانس در این گزارش به اعضای این نهاد بین المللی نوشته است: روز 7 مارس، آژانس اتمی تأیید کرد که... ایران ایران تزریق UF6 به سومین آبشار شامل 174 دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را شروع نموده است.

در ادامه این گزارش آمده است: چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شده، اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژ های IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژ های IR-2m هنوز شروع نشده است.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی حدود یک ماه پیش گفته بود ایران در کمتر از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m در نطنز نصب خواهد نمود.

وی روز 9 بهمن ماه در پاسخ به سوالی درباره نصب سانتریفیوژ های IR2m در نطنز براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی گفت: الان آمار دقیق را ندارم، ولی با قاطعیت می گویم قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را نصب شده خواهیم داشت. تعدادی از ماشین ها را باید فراوری می کردیم و همزمان در حال فراوری و نصب این ماشین ها هستیم. قبل از سه ماه هزار ماشین را مستقر خواهیم کرد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران و آژانس اخیراً تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

آذرماه سال جاری نیز مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از پادمان را در نامه ای به آژانس خبر داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 738

به "شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط پیرامون برجام در چند ماه آینده پیچیده خواهد بود خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید