همه بازنشستگان مشمول همسان سازی هستند

به گزارش چه خبر آنلاین، تهران (پانا) - رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور با بیان اینکه قدرت خرید کارگران به شدت کاهش یافته است، گفت همانطور که کالاها روز به روز گران می شود، دستمزد نیز باید افزایش یابد و حداقل هر شش ماه یک بار باید در دستمزدها بازنگری شود.

همه بازنشستگان مشمول همسان سازی هستند

به گزارش ایلنا، فتح الله بیات در برنامه کارگر ایرانی عنوان کرد: همسان سازی حقوق شامل تمامی بازنشستگان می شود. در اجرای این طرح مشکلاتی وجود دارد، ازجمله اینکه سابقه بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور به درستی محاسبه نشده که به دنبال رفع این مشکل هستیم.

او همچنین در جواب سوالی درباره چگونگی دریافت بیمه بیکاری گفت: کارگرانی که اخراج شده یا قرارداد کارشان به سرانجام رسیده است، می توانند قبل از اینکه یک ماه از زمان سرانجام کارشان بگذرد نسبت به دریافت مستمری بیکاری اقدام کنند و این مستمری بر مبنای سابقه کار و متاهل یا مجرد بودن آنها پرداخت می شود.

این فعال کارگری همچنین به بحث دریافتی های کارگران پرداخت و توضیح داد: با تصمیم شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 950 هزار تومان مشخص شده است. یک کارگر حداقلی بگیر علاوه بر این رقم باید 300 هزار تومان حق مسکن و 400 هزار تومان بن خانوار دریافت کند.

او ادامه داد: کارگرانی که حداقل یک سال سابقه کار دارند مشمول دریافت سنوات هستند که 100 هزار تومان است. همچنین کارگرانی که فرزندی دارند به ازای هر فرزند 191 هزار تومان حق اولاد می گیرند و پرداخت حق اولاد به ازای دو فرزند الزامی است. بر این اساس یک حداقلی بگیر بدون سنوات و حق اولاد دو میلیون و 611 هزار تومان می گیرد و برای کارگر با سابقه و دارای یک فرزند، حداقل حقوق بیش از دو میلیون و 900 هزار تومان است.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور با بیان اینکه قدرت خرید کارگران به شدت کاهش یافته است، گفت: همانطور که کالاها روز به روز گران می شود، دستمزد نیز باید افزایش یابد و حداقل هر شش ماه یک بار باید شاهد بازنگری در دستمزدها باشیم.

در این برنامه همچنین سخنان علی خدایی (کننده کارگران در شورای عالی کار) درباره لزوم ترمیم دستمزد پخش شد.

او با بیان اینکه حداقل دستمزد چیزی بین 30 تا 45 درصد مخارج کارگران را پوشش می دهد، گفت: ادامه چنین وضعیتی ممکن نیست و ما ممکن است شاهد خروج خودخواسته نیروی کار از بازار کار باشیم.

این فعال کارگری با انتفاد از افرادی که دنبال کاهش همین حداقل دستمزد مشخص شده هستند، عنوان کرد: این نهایت بی انصافی است. ما معتقدیم دستمزد باید ترمیم شود و طرح هایی ازجمله فعال کردن تعاونی ها برای حمایت ها معیشتی ارائه داده ایم که تا به امروز عملیاتی نشده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 453

به "همه بازنشستگان مشمول همسان سازی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه بازنشستگان مشمول همسان سازی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید