نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا امروز اعلام می گردد

به گزارش چه خبر آنلاین، نتیجه احراز صلاحیت دادگاه لاهه در خصوص رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا درخصوص نقض عهدنامه مودت امروز اعلام خواهد شد.

نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا امروز اعلام می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ایران در واکنش به اقدام دولت آمریکا در اعمال تحریم های غیر قانونی یک جانبه علیه ایران، شکایتی را در 25 تیر ماه سال 1397 با استناد به نقض مفاد عهدنامه 1955 مودت، روابط مالی و حقوقی کنسولی میان دو کشور نزد دیوان بین المللی دادگستری مطرح و ثبت کرد.

ایران هم زمان با ثبت این شکایت از دیوان بین المللی دادگستری درخواست کرد با توجه به آثار مخرب زیان بار و جبران ناپذیر این تصمیم دولت آمریکا در اعمال و تشدید تحریم های یک جانبه که نقض صریح مفاد و ترتیبات عهدنامه 1955 به شمار می آیند، با صدور قرار موقت خطاب به آمریکا، این دولت را ملزم به توقف اجرای تصمیم غیرقانونی خود تا زمان صدور رای نهایی کند.

به همین دلیل با توجه به برگزاری جلسات دادگاه و با صدور حکم علیه تحریم های یکجانبه و قرار موقت، دادگاه لاهه آمریکا را به رعایت حقوق ایران موظف کرد.

بنابراین دیوان بین المللی دادگستری دستور موقتی را صادر کرد و برای حفظ حقوق کشورمان، ایالات متحده ملزم شد تا نسبت به برطرف موانع صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و قطعات و تجهیزات یدکی هواپیماهای مسافرتی اقدامات لازم را انجام دهد گرچه تا به امروز آمریکا به این دستور عمل نکرده است.

بنا به اعلامی که سفارت کشورمان در هلند نیز در همان زمان داشت جلسات استماع مربوط به صلاحیت بین المللی دادگستری (ICJ) در مورد پرونده شکایت حقوقی ایران علیه آمریکا در نقض عهدنامه مودت 1955 در شهریور ماه امسال برگزار گردید.

هر چند نماینده آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری با رد شکایت ایران در مورد نقض عهدنامه مودت، ایران را تهدیدی برای واشنگتن خواند و ادعا کرد که آمریکا مدت هاست که رفتارهای ایران را تا بدین روز تهدیدی عظیم علیه امنیت ملی آمریکا، امنیت شهروندان و منافع آمریکایی و همچنین امنیت متحدان منطقه ای می داند.

در حال حاضر با توجه به تغییر دولت در ایالات متحده و سیاست های این کشور در قبال معاهدات بین المللی باید دید آمریکا در اینگونه پرونده ها چه رویه ای را در پیش می گیرد و چگونه برخورد می نماید.

اگر چه مبنای صلاحیت دیوان در پرونده شکایت ایران علیه آمریکا ، انعقاد عهدنامه مودت میان دو کشور در سال 1334 است که در آن شرط رجوع به دیوان بین المللی دادگستری برای برطرف اختلالات ناشی از اجرا یا تفسیر عهدنامه پیش بینی شده است. اما ایالات متحده هم اکنون از این عهدنامه خارج شده و این خروج هم تاثیری بر پرونده های مطروحه فعلی ندارد.

در نتیجه پس از این که صلاحیت دیوان احراز شد، سپس وارد آنالیز ماهوی پرونده خواهد شد که چه بسا چندین سال هم طول بکشد.

در هر حال نتیجه آنالیز صلاحیت دادگاه لاهه در پرونده شکایت ایران علیه آمریکا در نقض عهدنامه مودت 1955 بنا به اعلام صفحه رسمی این دادگاه امروز ساعت 15 تعیین می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 702

به "نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا امروز اعلام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه احراز صلاحیت لاهه در پرونده شکایت ایران از آمریکا امروز اعلام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید