نامزد های انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ اصولگرایان با چه کسانی می آیند؟

به گزارش چه خبر آنلاین، مدتی است برآورد ها درباره نامزد های انتخاباتی 1400 شروع شده و هر چند یک بار نام هایی در فهرست نامزد های جریان های سیاسی شنیده می گردد. در این میان تعداد مدعیان نامزد های انتخاباتی جریان اصولگرایی آنقدر زیاد شده که حتی عزت الله ضرغامی یکی از همین مدعیان گفته اصولگرایان یک مینی بوس نامزد دارند.

نامزد های انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ اصولگرایان با چه کسانی می آیند؟

به گزارش خبرنگاران، جریان اصولگرایی که این روز ها درگیر و دار انتخابات 1400 بار دیگر با حضور طیف های متعددش، راستا سختی برای اجماع و وحدت در پیش روی خود دارد، هر روز با چهره ای تازه و آماده به خدمت در کرسی ریاست جمهوری روبرو می گردد. این بار، اما تنها مردان سیاست نیستند که علم حضور برای رقابت انتخاباتی بر داشتند بلکه چهره هایی نظامی نیز به این فهرست اضافه شدند.

محسن رضایی، محمدباقر قالیباف، حسین دهقان، رستم قاسمی و سعید محمد از چهره هایی هستند که سابقه نظامی گری دارند جز این ها، عزت الله ضرغامی، قاضی زاده هاشمی، زاکانی، جلیلی، بذرپاش و نام های دیگری در فهرست مطول نامزد های اصولگرایی قرار گرفتند.

اما خود اصولگرایان در این باره نظر های متفاوتی دارند. گروهی از آن ها از رقابت درون جریانی اصولگرایان سخن می گویند و بر این نظر هستند رقابت اصلی میان طیف هایی از اصولگرایی است، اما گروه دیگر هنوز فضا را برای اظهارنظر زود می دانند و می گویند اصولگرایان هنوز فعالیتی آغاز ننموده و این اصلاح طلبان هستند که لباس رزم بر تن نموده و آماده هستند.

جبهه پایداری شوخی انتخابات است

محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در تبادل نظر با خبرنگاران با تایید رقابت درون جریانی اصولگرایان گفت: گرچه هنوز برای پیش بینی زود است و باید زمین کاملاً برای اصولگرایان هموار بگردد تا بتوانند برای انتخابات زورآزمایی بنمایند، اما فضای انتخابات تا الان با رقابت داخلی اصولگرایان شکل گرفته است. اصلاح طلبان گرچه ممکن است بدون کاندیدا نباشند، اما به دلیل این که تقریباً پایگاه اجتماعی شان در این انتخابات صفر است شانس بزرگی برای حضور ندارند.

وی اضافه نمود: در میان اصولگرایان دو جریان عمده، رقابت انتخاباتی را شکل می دهند. یک جریان آقای قالیباف که جریانی پرلابی، پول دار و از حالا پرکوشش برای انتخابات و پر ادعاست. یک جریان هم جبهه پایداری است که گرچه گفته می گردد کاندیدای اصلی شان سعید جلیلی است، اما به نظر می رسد که همچنان رقابت هایی در داخل خودشان برای رسیدن به نفر نهایی دارند. اما اصولگرایان سنتی هنوز فعالیتی آغاز ننموده و اگر نموده باشند کوشش شان زیر پوستی است.

مهاجری، اما مسئله اصلی اصولگرایان را نامزد های نظامی دانست و بیان نمود: گرچه برخی از این نامزد ها مانند آقای قالیباف، دست کم 15 سال است که لباس نظامی گری را درآورده است، برخی دیگر مثل رستم قاسمی هم هیچ وقت شأن نظامی نداشتند و بیشتر شأن سازندگی داشتند. آقای سعید محمد هم با این که اخیراً سعی می نماید با لباس نظامی در مجامع حضور پیدا بکند خیلی از وجاهت نظامی برخوردار نیست. آقای دهقان هم شاید اگر یک دوره وزیر دفاع نمی شد کسی یادش نمی ماند که ایشان همچنان جزو نظامیان است. بنابراین، این رقابت در داخل نظامی ها هم به شکلی وجود دارد و بعید می دانم که همه آن ها به یک نفر رضایت بدهند.

او ادامه داد: من تصور می کنم نامزد های نظامی به صورت مستقل در انتخابات شرکت می نمایند. آقای دهقان هم در میان اصولگرا ها و هم در اصلاح طلبان پایگاه رای دارد. آقای قاسمی شاید بیشتر در جریان اصول گرا و مثلاً در طیف خاکستری بیشتر طرف دار داشته باشد، ولی آقای قالیباف خود یک طیف طرفداران خاص و یک جریان سازمان یافته دارد و تکلیفش معین است.

مهاجری اظهار کرد: هیاهوی انتخاباتی در میان اصولگرایان بین دو جریان قالیباف و جبهه پایداری است، اما سابقه انتخابات گذشته نشان داده است که معمولاً در دقایق نود، سونامی هایی اتفاق می افتد بنابراین هنوز معلوم نیست این فضا در آینده چه شکلی خواهد شد. مثلاً در سال 96 کسی باورش نمی شد که آقای روحانی رای بیاورد و بیشتر احتمال پیروزی آقای قالیباف و رئیسی داده می شد؛ بنابراین باید صبر کرد و دید چطور خواهد شد. ولی بیشترین فضای سیاسی، تبلیغاتی و انتخاباتی به سمت نامزد های دو طیف جبهه پایداری و قالیبافی است. هر چند به نظر من، جبهه پایداری شوخی انتخابات است و آقای قالیباف در حال حاضر دست برتر دارد. البته ماه های آینده شاید فضا تغییر پیدا کند.

وی همچنین درباره شعار های احتمالی جریان اصولگرایی افزود: اصولگرا ها بیشتر با شعار های تخریبی علیه گذشته خواهند آمد. به عبارتی، ستون های بنای تبلیغاتی خود را بر تخریب دولت آقای روحانی خواهند گذاشت.

از حالا هیچ چیز قابل پیش بینی نیست

برخلاف مهاجری، کامران غضنفری تحلیل گر اصولگرا نظر دیگری داشت. او با اظهار این که هنوز برای تحلیل فضای انتخاباتی زود است گفت: هنوز کسی رسماً اعلام حضور ننموده است باید منتظر بود ببینیم چه کسانی نامزد می شوند.

از نظر غضنفری هرقدر تکلیف اصولگرایان نامعین است، اما تکلیف اصلاح طلبان روشن است. او در این باره عنوان کرد: اصولگرا ها هنوز به جمع بندی نرسیدند، ولی اصلاح طلبان به جمع بندی رسیدند و امیدشان هم آقای علی لاریجانی است. اما جناح اصول گرا ظاهراً هنوز به جمع بندی نرسیده اند و اسامی متعددی مطرح می گردد که البته هنوز هیچکدام برای حضور در انتخابات، اعلام رسمی ننموده اند؛ مگر شایعاتی که در رسانه ها و فضای مجازی وجود دارد که آن ها هم خیلی قابل استناد نیست. این که چه کسی بیاید نظامی یا غیرنظامی یا از چه طیفی باشد هنوز معین نیست.

وی ادامه داد: برخی ها مثل آقای دهقان گفتند که می آیند یا آقای قاضی زاده هاشمی هم می خواهد بیاید. برای یک جمع بندی واحد، ظاهراً حداقل باید یک ماه دیگر صبر کرد تا عرصه کمی شفاف تر گردد. چون هنوز مبهم است و معین نیست که واقعاً چه کسانی بیایند و چه کسانی نیایند. اسم هایی مثل محسن رضایی و شمخانی هم مطرح هستند یا آقای سعید محمد، ولی معلوم نیست واقعاً ایشان کاندیدا بگردد یا نگردد. ظرف یک ماه آینده فضا در این باره کمی شفاف تر و روشن تر می گردد.

از این نظر، عرصه عمل معین خواهد نمود رقابت اصلی میان کدام چهره ها و طیف های اصولگرایی است. غضنفری در این باره اضافه نمود: باید دید چه کسی در میان مردم، طرفدار و طرف دار بیشتری دارد این نامعین است. مگر این که یک نظرسنجی صورت بگیرد و نظر مردم سوال بگردد که تابحال چنین نظرسنجی صورت نگرفته است.

وی اعلام کرد: از میان افرادی که اسم شان در جناح اصولگرا ها مطرح است هر کس شعار هایی شبیه شعار های دولت بدهد قطعاً با عدم استقبال مردم روبرو می گردد. یعنی کسی که برود دنبال تعامل با آمریکا و اروپا و حرف از ادامه برجام و روی خوش نشان دادن به جهان و امثال این ها بزند خب این قطعاً انتخابات را خواهد باخت. اما کسی که درد معیشت مردم و رسیدگی به امور کشور و امور مالی و فرهنگی و امثال این ها را داشته باشد دست برتر را دارد. یکی از نظرسنجی های روزانه صداوسیما نشان می دهد تقریباً حدود 90 درصد مردم رسیدگی به امور معیشتی و مالی را اولویت خود می دانند و چیزی حدود 10 درصد جامعه به سیاست خارجی و امثال این ها اهمیت می دهند. این حکایت از گرایش عمومی جامعه دارد کسی که دنبال این خواست مردم باشد احتمال موفقیتش بسیار بالاتر می رود تا کسی که به دنبال شعار های فرعی باشد.

این فعال سیاسی درباره شعار های اصولگرایان در این دوره، عنوان کرد: اگر درد کسی، درد مردم باشد و بخواهد به فکر مردم، طبقه ضعیف و متوسط جامعه باشد بایستی به فکر معیشت مردم به عنوان یکی از اولویت های اصلی باشد. اگر کسی به فکر معیشت مردم نباشد و دنبال برجام و تعامل با خارجی ها باشد؛ می گردد همین عملکرد آقای حسن روحانی و نتیجه اش این می گردد که تقریبا 95 درصد مردم، خواستار کنار رفتن هر چه سریع تر او هستند. کسی که در انتخابات آینده بخواهد شعار هایی شبیه شعار های حسن روحانی و دولت کنونی بدهد قطعاً انتخابات را باخته است و هر کس بخصوص از ناحیه دولت حسن روحانی حمایت گردد باختش حتمی است

او با توجه به اظهارات مهاجری که جبهه پایداری را شوخی انتخابات نامیده بود، گفت: سلام ما را به آقای مهاجرانی برسانید و بگویید سالیان سال است که شما از جبهه اصول گرایی اسباب کشی کردید و به جناح اصلاح طلبان رفتید. چرا به شوخی همواره امضا می کنید ما اصول گرایان! حداقل این قدر شهامت داشته باشید که گرایش واقعی خودتان را بیان کنید. گرایش واقعی شما جناح اصلاح طلب است بعد در نامه ها و بیانیه ها امضاء می کنید ما اصولگراها! یک فعال سیاسی، حداقل باید صداقت داشته باشد و این کاری که شما می کنید حاکی از عدم صداقت تان است. مرد باشید و آشکارا از گرایش سیاسی خود حمایت کنید. سالیان زیادی است که شما اصلاح طلب شدید دیگر خودتان را به جناح اصول گرا نچسبانید. اگر جبهه پایداری شوخی انتخابات است ایشان هم جزو شوخی های جناح اصولگرا هستند البته اگر خود را اصولگرا می داند. پس فرافکنی نکنید.

غضنفری درباره احتمال ائتلاف در میان طیف های اصولگرایی نیز تاکید نمود: هنوز مبهم است، چون معین نیست چه کسانی قطعاً می آیند. این که ائتلافی خواهد شد یا نه بسته به فرایند حوادث یکی دو ماه بعد دارد. این که حوادث به چه سمتی برود و در عرصه اجتماع چه چیز هایی ببینیم. از حالا نمی توان پیش بینی کرد هر کس بگوید که فلانی با فلانی ائتلاف می نماید دارد نظر بدون مبنا می دهد. منظور از فرایند امور جامعه، یکی بحث بودجه است که الان در مجلس در جریان است. این که بودجه چگونه تثبیت بگردد و این خودش تا حدی شرایط سال آینده کشور را می تواند روشن بکند و حداقل کمی از ابهامات کم بکند. همچنین، باید دید کسانی که دنبال خواست های مردم هستند در یکی دوماه آینده چه چیز هایی را مطرح خواهند کرد و چگونه خود را نشان خواهند داد؛ تا این ها معین نگردد نمی توان به طور قطعی صحبت کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 622

به "نامزد های انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ اصولگرایان با چه کسانی می آیند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزد های انتخابات ریاست جمهوری 1400؛ اصولگرایان با چه کسانی می آیند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید