مشخصات نخستین شبیه ساز ایرانی پرواز جنگنده F، 14 رونمایی شد

به گزارش چه خبر آنلاین، نخستین سامانه بومی شبیه ساز هواپیمای اف 14، روز دوشنبه با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، در پایگاه هشتم شکاری(شهید بابایی) اصفهان رونمایی شد.

مشخصات نخستین شبیه ساز ایرانی پرواز جنگنده F، 14 رونمایی شد

به گزارش خبرنگاران، نخستین سامانه بومی شبیه ساز هواپیمای اف 14، روز دوشنبه با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، در پایگاه هشتم شکاری(شهید بابایی) اصفهان رونمایی شد.

شبیه ساز پرواز یا سیمولاتور (Simulator) سامانه ای است که بوسیله آن پرواز واقعی برای خلبان مجسم می شود تا بدون حضور در پرواز واقعی، شرایط مشابه پرواز را تجربه کند.

سامانه هواپیمای اف 14 از چهار بخش واحد سمعی بصری که در مراحل اولیه آموزش خلبانان واقع شده است، شبیه ساز MT برای آموزش عملیات تاکتیکی افسر رهگیر، سامانه OFT به مثابه شبیه ساز جلوی هواپیما و سامانه CPT برای تمرین خلبانان تشکیل شده است.

از خصوصیات این سامانه که از طریق سازمان تحقیقات و خودکفایی ارتش طراحی و بومی سازی شده، می توان به ارتباط (لینک) سیستم MT با سامانه OFT و بهینه سازی آن ها، وجود سیستم ویژه 180 درجه تازه و مدل سازی برای تعادل وزنی در رفتار و عملکرد هواپیما اشاره کرد که در پرتو تجربه و دانش بالای محققان مرکز خودکفایی و همکاری مؤثر اساتید مُجرب خلبان، بیشترین شباهت و عملکرد شبیه ساز با هواپیمای اف14 حاصل شده است.

این سامانه بومی که نسبت به نمونه خارجی آن بهینه و تکمیل شده است برای کشورمان 20 میلیون دلار صرفه جویی ارزی دارد.

در این مراسم فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به برخی از خصوصیت های سامانه یاد شده گفت: رونمایی امروز نماد عملی شدن شعار ما می توانیم محسوب می شود که از طریق بچه ها و نُخبگان این مرز و بوم بدست آمده است.

امیر حمید واحدی تأکید کرد: اکنون با افتخار باید اعلام کنیم که سازمان جهاد خودکفایی ارتش، به قُطب ساخت شبیه ساز هواپیما در منطقه غرب آسیا تبدیل شده و بتازگی نیز در بحث شبیه سازی هواپیماهای بدون سرنشین ورود کرده است.

در این مراسم از خانواده شهید خلبان قاسم زمانی که تابستان امسال بدلیل نقص فنی جنگنده آموزشی اف-7 ارتش در حوالی انارک نائین سقوط کرد، تجلیل شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1401 بروزرسانی: 16 اسفند 1401 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1425

به "مشخصات نخستین شبیه ساز ایرانی پرواز جنگنده F، 14 رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخصات نخستین شبیه ساز ایرانی پرواز جنگنده F، 14 رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید