قیمت نفت در مدار صعودی ماند

به گزارش چه خبر آنلاین، قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به فراوری آمریکا پس از صدماتی که از توفند آمریکا به صنعت این کشور وارد شد و انتظارات برای تقاضای بالاتر، روز دوشنبه برای دومین روز معامله متوالی صعود کرد.

قیمت نفت در مدار صعودی ماند

به گزارش خبرنگاران، بهای معاملات نفت برنت 33 سنت معادل 0.5 درصد افزایش یافت و به 73 دلار و 25 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 32 سنت معادل 0.5 درصد افزایش، به 70 دلار و چهار سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص در بالاترین حد خود از سوم سپتامبر تا به امروز قرار دارند.

حدود سه چهارم از فراوری نفت فراساحلی در خلیج مکزیکو معادل حدود 1.4 میلیون بشکه در روز از اواخر اوت متوقف مانده که تقریبا معادل فراوری نیجریه - یکی از اعضای اوپک- است.

تحلیلگران گروه ANZ در یادداشتی اظهار داشتند پالایشگاههای بیشتری در لوییزیانا فعالیتشان را ازسرگرفته اند که این شرایط را دشوارتر می نماید.

فعالیت پالایشگاههای آمریکایی پس از طوفان سریعتر از فراوری نفت احیا شده که برخلاف فرایند احیا در طوفانهای قبلی بوده است. بیشتر 9 پالایشگاه لوییزیانا که در طوفان آسیب دیده بودند روز آدینه فعالیتشان را ازسرگرفته یا در حال ازسرگیری بودند.

شرکت رویال داچ شل که بزرگترین فراوریکننده نفت در خلیج مکزیکوی آمریکاست، روز پنج شنبه بعضی از محموله های صادراتی خود را به علت خساراتی که به تاسیسات فراساحلی این شرکت در جریان طوفان وارد شده است، لغو کرد و نشان داد خسارات انرژی ممکن است هفته ها ادامه پیدا کند.

با این حال آمار روز آدینه شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد تعداد دکلهای حفاری نفت فعال آمریکا هفته گذشته رشد کرد که به فراوری بالاتر در هفته های آینده اشاره دارد.

فراتر از تاثیر توفند آیدا، بازار هفته جاری به احتمال بازبینی دورنمای تقاضا برای نفت از سوی اوپک و آژانس بین المللی انرژی متمرکز شده زیرا افزایش آمار ابتلا به کووید 19 ادامه دارد. دو منبع مطلع اظهار داشتند اوپک احتمالا روز دوشنبه پیش بینی خود از تقاضا برای نفت در سال 2022 را بازبینی خواهد نمود.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC سنگاپور گفت: همان طور که پیش از این گفته شد به نظر می رسد قیمتهای نفت همچنان در محدوده 70 تا 75 دلار تحکیم خواهند شد. بازارها به شفافیت درباره تاثیر شیوع کرونا در بلندمدت احتیاج دارند و تا وقتی این شفافیت حاصل نشود، قیمت بیشتر کالاها از جمله نفت خام فرایند یکنواخت یا رو به کاهشی خواهند داشت.

ریسکهای عرضه ناشی از برداشت چین از ذخایر استراتژیک به قوت خود به جای مانده اند. بعلاوه امیدها به دور تازه مذاکرات هسته ای میان ایران و غرب پس از توافق روز یکشنبه میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران درباره به روزرسانی تجهیزات کنترل آژانس برانگیخته شد.

بر اساس گزارش رویترز، چین روز دوشنبه اظهار داشت جزییات فروش نفت برنامه ریزی شده از ذخایر نفت استراتژیک را اعلام خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 شهریور 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 1002

به "قیمت نفت در مدار صعودی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت در مدار صعودی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید