صادرات کشور در ایام کرونا 3 برابر واردات بود

به گزارش چه خبر آنلاین، سخنگوی گمرک گفت: کارنامه تجارت خارجی کشور در بازه زمانی اول بهمن ماه 98 تا 15 فروردین امسال، 27 میلیون و 613 هزار تن به ارزش 14 میلیارد و 431 میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی صادرات کشور 2.9 برابر واردات را شامل می گردد.

صادرات کشور در ایام کرونا 3 برابر واردات بود

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از گمرک ایران، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران درخصوص کارنامه تجارت خارجی کشور در زمان شیوع کرونا اظهارکرد: میزان صادرات کشور در دوره اول بهمن ماه سال 98 تا15 فروردین99 ، 20 میلیون و 511 هزار تن به ارزش 6 میلیارد و 504 میلیون دلار بوده است که در مدت مشابه سال قبل، 25 میلیون و 902هزار تن به ارزش هشت میلیارد و 959 میلیون دلار صادرات کالای غیر نفتی را از کشور شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: صادرات کشور از لحاظ وزنی نزدیک به 20 درصد و از لحاظ ارزش نیز 27 درصد نسبت به مدت مشابه کاهش داشته است که فراگیری ویروس کرونا، محدودیت های مرزهای زمینی و کاهش مصرف برخی از کالاها مانند مواد غذایی وکاهش قیمت جهانی مشتقات نفتی دراین مدت از دلایل این کاهش به شمار می رود.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در مورد واردات کشور نیز گفت: میزان واردات کشور نیز در این بازه زمانی دوماه و نیمه، یعنی از اول بهمن ماه سال98 تا 15 فروردین امسال، هفت میلیون و102 هزارتن به ارزش هفت میلیارد و 927 میلیون دلار بوده که در زمان مشابه قبل، 6میلیون و 474 هزارتن به ارزش هفت میلیارد و 367 میلیون دلار کالا به کشور وارد شده است.

واردات کشور که بیش از 85 درصد آن نهاده های فراوری، کالاهای اساسی و ماشین آلات را تشکیل می دهد نسبت به مدت زمان اول بهمن سال 97 تا 15 فروردین 98 از لحاظ وزنی 10.3درصد و از لحاظ ارزش 7.5 درصد رشد را شاهد هستیم.

وی در مورد عدم تاثیر شرایط بر واردات نیز شرح داد: یکی از دلایل مهم تاثیر کم شیوع بیماری کرونا بر واردات کشور، واردات کالاهای اساسی و نهاده های فراوری از راستا دریایی و بنادر و از مبدا کشورهای بافاصله دور با رعایت پروتکل های بهداشتی است که در حمل و نقل دریایی کشورها موظف به توجه به آن هستند.

لطیفی در ادامه گفت: گمرک ایران برای ممانعت از توقف یا کند شدن فرایند صادرات کشور طی نامه های جداگانه ای به گمرکات کشورهای ترکمنستان، پاکستان و ترکیه ، خواهان اجرایی کردن پروتکل های کنترلی و بهداشتی در راستا ورود و خروج مرزهای مشترک توسط تیم شبکه های بهداشتی طرفین شد و در مکاتبه های دیگری به سازمان جهانی گمرک خواهان همراه سازی اعضا برای توجه به پروتکل های بهداشتی به جای مسدود سازی مرزها شد تا دراین برهه نیز با موضوع این سازمان مهم، همه اعضا و کشورها همانند دوران فراگیری سارس، ابولا و انفولانزا حاد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی ، ضمن توجه به سلامت جامعه بشری ، به تجارت روان بین کشورها هم پرداخته گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 147

به "صادرات کشور در ایام کرونا 3 برابر واردات بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات کشور در ایام کرونا 3 برابر واردات بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید