سازمان بورس از سهامداران زیر10 میلیون حمایت می نماید

به گزارش چه خبر آنلاین، خبرنگاران- سازمان بورس از امروز فروش اوراق جدیدی را در دستور کار قرار داده که بر مبنای آن، تنها آن دسته از سهامدارانی که ارزش دارایی آنها کمتر از 10میلیون تومان است اجازه خرید این اوراق را خواهند داشت

سازمان بورس از سهامداران زیر10 میلیون حمایت می نماید

به گزارش خبرنگاران، سازمان بورس و اوراق بهادار در اقدامی برای حمایت از سهامداران خرد که سهام آنها کمتر از ده میلیون تومان باشد، اوراق جدیدی را از امروز منتشر نموده که فروش آن تا 27 اسفندماه ادامه خواهد داشت. بر این اساس تنها سرمایه گذاران حقیقی که ارزش دارایی های آنها کمتر از ده میلیون تومان است، می توانند این اوراق را خریداری نمایند.

از سوی دیگر، سرمایه گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق حامی 1401 بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها 1 ورقه از اوراق مذکور اقدام نمایند.

متن این دستورالعمل به این توضیح است:

به اطلاع فعالان بازار سرمایه می رساند صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در نظر دارد اوراق اختیار فروش تبعی را با هدف حمایت از سهامداران خرد منتشر نماید. بر این اساس عرضه این اوراق از روز دوشنبه مورخ 1399/12/25 لغایت روز چهارشنبه 1399/12/27 با شرایط زیر در بورس اوراق بهادار تهران شروع می گردد:

1- سرمایه گذاران حقیقی شامل سبدهای سرمایه گذاری اشخاص حقیقی، که در سال 1399 وارد بازار سرمایه شده اند و ارزش دارایی آنها در بازار سرمایه اعم از تمامی دارایی ها از جمله سهام، حق تقدم سهام، صندوق های سرمایه گذاری، اوراق بدهی و انواع گواهی سپرده در تاریخ 1399/12/12 کمتر از 10 میلیون تومان می باشد، واجد شرایط خرید اوراق اختیار فروش تبعی حامی 1401 بوده و می توانند نسبت به خرید این اوراق اقدام نمایند.

2- دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی 1401 شامل سبد سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران به جز بازار پایه و همچنین صندوق های سرمایه گذاری در سهام مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF به جز دارایکم و پالایش با احتساب تعداد و قیمت تعدیل شده ناشی از اقدامات شرکتی طی دوره اوراق مذکور می باشد. همچنین دارایی پایه اوراق اختیار فروش تبعی حامی 1401 شامل عرضه اولیه هایی که بازدهی بیشتر از 30 درصد از ابتدای سال 1399 داشته اند، نمی گردد.

3- سرمایه گذارانی که واجد شرایط خرید اوراق حامی 1401 بوده و تمایل به استفاده از این اوراق دارند، باید در دوره عرضه نسبت به خرید تنها 1 ورقه از اوراق مذکور اقدام نمایند. در صورت انجام خرید اوراق حامی 1401 توسط سرمایه گذاران، دارایی پایه برای ایشان مطابق بند 2 درنظر گرفته خواهد شد.

4- خرید بیش از 1 ورقه از اوراق حامی 1401 برای هر کد معاملاتی مجاز نبوده و کارگزاران باید اقدام لازم نسبت به رعایت این محدودیت را در سیستم های معاملاتی آنلاین خود اعمال نمایند.

5- شرط معتبر بودن اوراق اختیار فروش حامی 1401 در سررسید، عدم فروش دارایی پایه موضوع بند 2 تا سررسید اوراق است (نگهداری دارایی پایه تا سررسید). در واقع در صورتی که سرمایه گذار هر یک از سهام، حق تقدم سهام و صندوقهای سرمایه گذاری (مبتنی بر صدور و ابطال یا ETF (موجود در پرتفو خود را طی دوره تا سررسید اوراق حامی 1401 به فروش برساند به گونه ای که تعداد آن سهم از تعداد سهم موجود در دارایی پایه وی کمتر گردد، اوراق حامی 1401 معتبر نبوده و اعمال نخواهد شد.

6- ارزش اعمال برای هر کد معاملاتی برابر با 25.1 برابر ارزش دارایی پایه وی (با توجه به تعدیلات مربوط به اقدامات شرکتی) خواهد بود. لذا در صورت رعایت نکات بندهای فوق توسط سرمایه گذاران، بازدهی اشخاص طی دوره اوراق حداقل به میزان 25 درصد خواهد بود.

7- بازدهی 25 درصدی پس از کسر سود تقسیمی تعلق گرفته برای هر سبد سهام در تاریخ 31 اردیبهشت 1401 به مشمولین پرداخت می گردد.

8- از آنجا که مبنای تضمین قیمت تعدیل شده است، در صورت افزایش سرمایه، قیمت تعدیل شده و تعداد سهام پس از مجمع برای تضمین در نظر گرفته می گردد. در صورت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، قیمت سهام و تعداد با فرض شرکت کردن سهامدار در افزایش سرمایه فرض می گردد.

9- در صورتی که ثبت افزایش سرمایه در تاریخ بعد از اردیبهشت 1401 باشد، در سررسید اوراق تبعی فرض می گردد که سهام ثبت نشده در پرتفوی سرمایه گذار واقع شده است و به قیمت پایانی روز محاسبه در ارزش پرتفو لحاظ می گردد.

10- احراز شرایط مشمولین طرح، آنالیز معتبر بودن اوراق حامی 1401 طی دوره و سررسید و همچنین انجام فرایند اعمال توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران انجام خواهد شد.

منبع: صد آنلاین

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 752

به "سازمان بورس از سهامداران زیر10 میلیون حمایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان بورس از سهامداران زیر10 میلیون حمایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید