خبرنگاران افزایش موقتی نرخ تورم کنترل شده است

به گزارش چه خبر آنلاین، تهران- خبرنگاران- رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: افزایش موقتی نرخ تورم در ماه های ابتدای سال که عمدتا ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود، با اقداماتی که در حال اجرا است، کنترل شده است.

خبرنگاران افزایش موقتی نرخ تورم کنترل شده است

به گزارش روز آدینه خبرنگاران، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود افزایش تورم ماه های اخیر را موقتی اعلام و کوشش دولت آمریکا برای بی ثبات ساختن بازارهای پولی و ارزی کشور را، به رغم سختی هایی که برای مردم ایجاد نموده است، ناکام توصیف کرد.

در این یادداشت همتی آورده است: کوشش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا و همدستان او تازگی ندارد. هدف همه این اقدامات، به خصوص در یک سال اخیر، ایجاد انتظارات منفی در مردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور بوده است اما به رغم اینکه این فشارها مسائل و سختی هایی برای مردم ایجاد نموده، ولی به طور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد.

رئیس کل بانک مرکزی تصمیمات اتخاذ شده توسط سیاست گذاران پولی و ارزی کشور را عامل ناکامی آمریکا در تحریک انتظارات با القای انفجار نقدینگی و ابر تورم دانست و ادامه داد: افزایش موقتی نرخ تورم در ماه های ابتدای سال، که عمدتا ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود، با اقداماتی که در حال اجرا است، کنترل شده است و کوشش جدی برای نیل به هدف تورم اعلام شده، انجام و استمرار خواهد داشت.

وی با اشاره به تامین مطلوب نیازهای اساسی کشور، اضافه کرد: نیازهای ارزی، هم به وسیله منابع بانک مرکزی و هم از سامانه نیما، درحال تأمین است و به رغم افت قابل ملاحظه درآمدهای دولت از فروش نفت، با یاری صادرکنندگان کوشش گر، تأمین ارز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه در جریان است.

همتی نوشته است: بانک مرکزی، برنامه های خود را، بر اساس ادامه تحریم های آمریکا تنظیم نموده است و این اطمینان را داریم که نفس های انتهای تحریم ها و دولت فعلی آمریکا نیز نمی تواند به برنامه های ما در حفظ پایداری بازارها آسیبی وارد کند.

رئیس شورای پول و اعتبار در انتها این یادداشت با تاکید بر اهمیت ثبات در اقتصاد کشور آورده است: بانک مرکزی ایران اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و یاری به پایداری و شکوفایی اقتصاد و فراوری قرار داده است و با رصد مستمر متغیرهای کلان اقدامات ضروری در بازارهای پول و ارز، انجام خواهد داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 417

به "خبرنگاران افزایش موقتی نرخ تورم کنترل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش موقتی نرخ تورم کنترل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید