خبرنگاران ابتکار: زنان 85 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند

به گزارش چه خبر آنلاین، تهران - خبرنگاران - معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن تاکید بر اهتمام جدی دولت بر حمایت و گسترش صنایع دستی شرح داد، 85 درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تهیه و تولید می شود.

خبرنگاران ابتکار: زنان 85 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، معصومه ابتکار روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه جشنواره فجر صنایع دستی با تاکید بر اینکه امروزه صنایع خلاق یکی از ابعاد مهم اقتصادهای جهان محسوب می شوند، گفت: صنایع دستی از جمله صنایع خلاقی هستند که خوشبختانه در کشور در مورد آن مزیت های فوق العاده ای داریم.

وی یادآور شد: در ایران 85 درصد صنایع دستی توسط زنان تهیه و تولید می شود و دلیل عمده آن این است که هنر و عشق و علاقه آنان برگرفته از فرهنگ غنی و فرهنگ قومی، منطقه ای و طبیعت زیبا است که باعث شد ایرانی ها به سمت صنایع دستی بروند.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه بهترین حمایت از این زنان برگزاری همین نمایشگاه ها و جشنواره ها است، گفت: اتفاقی که شاید به دلیل شیوع کرونا کمی با دشواری روبرو بوده اما با همت معاونت صنایع دستی شاهد برگزاری این نمایشگاه هستیم که در جهت حمایت از صنعتگران صنایع دستی است.

ابتکار با تاکید بر اینکه این نمایشگاه ها فرصتی برای تشویق و ارائه بیشتر کارهای هنری است، گفت: نکته جالب تر اینکه این نمایشگاه ها تلفیقی از سنت و مدرنیته و کارهای بدیع و جدیدی است.

دولت دوازدهم اهتمام ویژه ای به گسترش صنایع دستی دارد

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده درباره حمایت های دولت دوازدهم از صنایع دستی گفت: مسائل عدیده ای بر سر راه صنعتگران صنایع دستی وجود دارد که با حمایت ها و تلاش های دولت بخشی از آن رفع شده و بطور قطع کافی نیست و باید استمرار داشته باشد. معاونت امور زنان هم به نوبه خود حمایت هایی داشته هم در بحث توان افزایی در آموزش ها و هم اجرای طرح کمند برای دختران دانشجو که بخشی از آن مربوط به صنایع دستی است.

ابتکار با تاکید بر اینکه خیلی از جوانان علاقه مند هستند در حوزه صنایع دستی آموزش ببیند تا در کنار رشته تحصیلی خود در این حوزه هم فعالیت کنند، یادآور شد: برهمین اساس، برگزاری این دوره ها با همکاری سازمان صنایع دستی ادامه دار خواهد بود.

شبکه بازاریابی دیجیتالی بزودی رونمایی می شود

وی با بیان اینکه بحث بازاریابی در این عرصه بسیار مهم است، تاکید کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری دستگاه های مرتبط، شبکه بازاریابی دیجیتال را بزودی راه اندازی می کند.

ابتکار اضافه نمود: در سفرهای استانی به کرمانشاه و کردستان شاهد بودیم که در بازارهای منطقه ای کار های خوبی برای معرفی صنایع دستی اجرا شده و خوشبختانه فرصت های خوبی در سطح منطقه داریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت هم حمایت های لازم را برای ایجاد فضای عرضه کالا توسط زنان هنرمند ادامه می دهد از جمله از شبکه دیجیتالی بازاریابی که پلتفرم جدیدی از سایت های مختلفی است که در سطح کشور در جهت عرضه کالا و خدمات زنان وجود دارد.

ابتکار درباره بیمه زنان هنرمند در حوزه صنایع دستی شرح داد: دولت به این امر توجه ویژه داسته و دارد که در بودجه 1400 هم مدنظر قرار گرفته است.

به گزارش گروه خبرنگاران، مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره صنایع دستی فجر روز سه شنبه 21 بهمن 99 با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه صنایع دستی برگزار شد.

در این دوره از جشنواره به 6 هنرمند برگزیده، نشان سرو سیمین ویژه جشنواره فجر صنایع دستی به همراه جایزه غیرنقدی و به 6 هنرمند برگزیده دیگر دیپلم افتخار و جایزه غیرنقدی اعطا می شود.

همچنین در این مراسم از دو بانوی هنرمند که در نمایشگاه و مسابقه مجازی صنایع دستی برگزیده جهان به کنندگی از منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی شرکت کرده بودند و حائز رتبه شدند، تجلیل شد.

در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه صنایع دستی فجر، آثار تعدادی از هنرمندان فقید نیز به نمایش گذاشته شد.

نمایش آخرین دستاوردهای صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع دستی، ایجاد فضایی برای روبروه بی واسطه مخاطبان با آثار صنایع دستی و ارتباط با هنرمندان از اهداف برگزاری این جشنواره صنایع دستی فجر است.

ساعت بازدید از نمایشگاه آثار پنجمین جشنواره صنایع دستی فجر از ساعت 10 تا 14 و 30 دقیقه به جز پنجشنبه و جمعه ها و ایام تعطیل است و علاقه مندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه به محل موزه ملی ایران در خیابان 30 تیر مراجعه کنند.

در این نمایشگاه حدود 300 اثر از 150 هنرمند به نمایش در خواهد آمد و مراسم اختتامیه نیز 10 اسفند سال 1399 برگزار می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 688

به "خبرنگاران ابتکار: زنان 85 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ابتکار: زنان 85 درصد صنایع دستی کشور را تولید می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید