حق مسکن کارگران در سال 99 به کجا رسید؟

به گزارش چه خبر آنلاین، 3 ماه از سال 99 گذشته است و حق مسکن کارگران همچنان بلاتکلیف است؛ این موضوع اگر در جلسه فردای هیات دولت مطرح و تصویب گردد، در فیش حقوقی تیرماه حقوق بگیران تامین اجتماعی اعمال خواهد شد.

حق مسکن کارگران در سال 99 به کجا رسید؟

جهت دریافت خدمات هزینه ساخت آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش چه خبر آنلاین به نقل از مهر، شنبه شب 17 خرداد ماه پرونده دستمزد کارگران با تغییر پایه مزدی و اجماع نمایندگان کارگری و کارفرمایی شورای عالی کار بر روی میزان افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران و رسیدن این مؤلفه به 300 هزار تومان، بسته شد.

مساله حائز اهمیت در خصوص حق مسکن آن است که این مؤلفه از سوی شورای عالی کار صرفاً پیشنهاد می گردد و نهادی که باید آن را تصویب کند دولت است؛ با این حال اگرچه حدود دو هفته از مصوبه شورای عالی کار گذشته و این مصوبه به دولت نیز ارسال شده است، اما هنوز دولت تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده و این در حالی است که سومین ماه سال به انتهای خود رسیده است.

فردا یک شنبه اول تیر ماه است و دولت طبق روال همیشه جلسه تشکیل خواهد داد و اگر موضوع حق مسکن کارگران مطرح و در همان جلسه تصویب گردد، پس از ابلاغ باید در فیش حقوقی کارگران برای تیر ماه اعمال گردد. پیش از این اصغر آهنی ها، عضو شورای عالی کار در خصوص حق مسکن به مهر گفته بود: ممکن است عدد پیشنهادی شورای عالی کار برای حق مسکن که 300 هزار تومان است، در هیأت دولت تغییر کند و ما نمی توانیم در این مورد اظهارنظری کنیم اما با توجه به شرایط مالی و جامعه، امیدواریم هیأت دولت تصمیم منطقی بگیرد.

لازم به ذکر است؛ طی سال های گذشته اعمال تغییر در میزان حق مسکن همیشه با حواشی همراه بود، به عنوان نمونه حق مسکن در سال 93 از 20 هزار به 40 هزار تومان افزایش یافت اما پس از دو سال در هیأت دولت تصویب شد و از مهر ماه سال 95 مبلغ 40 هزار تومان در حقوق و دستمزد کارگران اعمال شد.

حق مسکن حقوق بگیران تأمین اجتماعی تا سال 97، همان 40 هزار تومان بود و در سال 98 به 100 هزار تومان افزایش یافت؛ حال در صورتی که دولت مصوبه شورای عالی کار را تأیید کند این مؤلفه در امسال به 300 هزار تومان می رسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 200

به "حق مسکن کارگران در سال 99 به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق مسکن کارگران در سال 99 به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید