حد بحرانی در زندگی - بازه خطیر بین سقوط و دور تسلسل بدخیم تا سربرافراشتن و غلبه بر مسائل

به گزارش چه خبر آنلاین، زندگی چیز عجیبی است. سرنوشت و روال زندگی هر شخص را انبوهی از متغیرها و انتخاب ها و ظرفیت های مختلف او و محیط پیرامونش و گاهی هم بعضی تصادف ها معین می نمایند.

حد بحرانی در زندگی - بازه خطیر بین سقوط و دور تسلسل بدخیم تا سربرافراشتن و غلبه بر مسائل

خواهی نخواهی بسیاری از ما، وارد موقعیت هایی می شویم که در دو سوی آن، دو راستا قرار گرفته است:

1- تسلیم و افسردگی و خودفریبی و فروکاستن زندگی به برطرف حوائج اولیه و ابتدایی

2- مبارزه مستمر و جنگیدن و ارتقا و استفاده از شانس ها و فرصت های معدود

اینکه دریابیم در چنین برهه حساسی گرفتار شده ایم و ممکن است به مجرد انتخاب یکی از این دو راستا، در یک دور تسلسل برگشت ناپذیر تا انتهای هر یک از راستاها را برویم، خودش نیازمند تیزهوشی هایی است.

یکی از مهارت هایی که به تدریج در زندگی کسب می کنیم، توانایی خودشناسی و روراست بودن با خود است. اینکه بدانیم اصلا ظرفیت هوشی و منتهای پشتکارمان در چه حد است و چقدر می توانیم به اصطلاح از جان مایه بگذاریم و آنها را تقویت کنیم. چه منابعی را در حال حاضر داریم و می توانیم چه منابع حمایتی دیگری را جور کنیم.

وقتی به خودشناسی و ارزیابی از خویشتن دست پیدا کردیم، باید توانایی ریختن یک نقشه گام به گام در ذهن را داشته باشیم و مهم تر از آن باید پشتکار و تعهد به این نقشه داشته باشیم و از هزینه هایی که برای رسیدن به هدف مجبوریم بپردازیم، نترسیم.

این هزینه ها می توانند، شامل صرف نظر کردن از مقداری از سرمایه و درآمدزیایی، وقت خواب و خوراک و استراحت و سرگرمی یا تحمل غربت و سختی ها باشند.

اما چیز کلیدی در این وسط این است که واقعا آن برهه حساس و بحرانی را بتوانیم در زندگی مان شناسایی کنیم. اگر تصور کنیم که باز هم فرصت های بیشماری در زندگی هست و شرایط آنچنان هم که تصور می کنیم، بحرانی نیست، ممکن است دست روی دست بگذاریم و وارد راستا سقوط بشویم.

متاسفانه در این راستا، گاهی اوضاع چنان پیش می رود که حتی در صورت بیدار شدن و هوشیاری و کوشش دوچندان، دیگر آنقدر انرژی یا منابع حمایت گر برایمان باقی نمانده که بتوانیم خود را برهانیم. چیزی شبیه غلتیدن در یک باتلاق.

هوشیار باشیم و قبل از ورود به مرحله بی بازگشت منفی، انتخاب های خوب کنیم و اگر توانستیم تابلوی هشداری در سرآغاز ورودی باتلاق برای دیگران بزنیم.

منبع: یک پزشک
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 463

به "حد بحرانی در زندگی - بازه خطیر بین سقوط و دور تسلسل بدخیم تا سربرافراشتن و غلبه بر مسائل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حد بحرانی در زندگی - بازه خطیر بین سقوط و دور تسلسل بدخیم تا سربرافراشتن و غلبه بر مسائل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید