توصیه به مبتلایان صرع در دوران کرونا

به گزارش چه خبر آنلاین، متخصص بیماریهای مغز و اعصاب درباره شیوع بیماری صرع در ایران، گفت: این بیماری 1,8 دهم درصد در ایران شیوع دارد و حدود یک میلیون و200 هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری هستند، مطالعات و آمارها نیز نشان می دهد تعدادی از این افراد را بچه ها تشکیل می دهند.

توصیه به مبتلایان صرع در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر فرزاد اشرافی با اشاره به این که بیماری صرع مشخصا به سیستم اعصاب مرکزی مربوط می شود، اظهار کرد: صرع بیماری غیر واگیردار و یکی از چهار بیماری شایع سیستم اعصاب مرکزی است.

وی درباره حمله های تشنجی نیز شرح داد: تشنج در واقع حمله ناگهانی سیستم الکتریکی مغز است که تمام مغز را دچار یک حمله ناگهانی کرده و باعث می شود که در مغز به صورت ناگهانی فعالیتی ایجاد شده و همین امر می تواند اختلال و یا کاهش هوشیاری و حرکات غیرطبیعی را در بدن ایجاد کند.

حدود 50 تا 60 درصد موارد ابتلا به صرع ناشناخته است

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که حدود50 تا 60 درصد موارد ابتلابه صرع ناشناخته است، افزود: تشنج در هر سن، جنس و یا نژادی وجود دارد ولی در مواردی علت صرع می تواند ضربات مغزی، سکته های مغزی، تومورهای مغزی، اختلالات متابولیک و سیستمیک بدن مثل کاهش کلسیم و یا سدیم خون باشد.

متخصص بیماری های مغز و اعصاب اصلی ترین علت بروز بیماری صرع را عوامل ژنتیکی دانست به شکلی که در 40 درصد موارد یک ژن در ایجاد صرع نقش اساسی دارد.

وی ضمن مقایسه بیماری صرع در ایران در مقایسه با سایر کشورها از شیوع سه برابری این بیماری در کشور خبر داد و گفت: صرف نظر از عوامل ژنتیکی صدماتی که به دنبال تصادفات جاده ای ایجاد می شود و جانبازان جنگ تحمیلی بیشترین گروه های مبتلا به صرع را در کشور تشکیل می دهند.

این دانشیار دانشگاه افت هوشیاری و خارج شدن کف از دهان را از جمله علائم عمومی بیماری صرع ذکر کرد و ادامه داد: در بعضی موارد صرع به صورت یک خیرگی و یا مات زدگی بروز می کند به این معنی که فرد برای چند ثانیه یا چند دقیقه دچار مات زدگی می شود و ممکن است رفتارهای غیر طبیعی از خود بروز دهد.

روش های مختلف تشخیص صرع

متخصص بیماری های مغز و اعصاب در ادامه شرحاتی درباره روش های مختلف تشخیص صرع ارائه داد و شرح حال گیری از بیمار، سابقه فامیلی، سابقه زردی در کودکی و یا احتمال کمبود اکسیژن رسانی به مغز و همچنین ضربات مغزی را از جمله این موارد ذکر کرد و روش های دیگری همانند آزمایشات پاراکلینیک برای ردیابی امواج صرع را از روش های آزمایشگاهی تشخیص ایبن بیماری دانست.

دکتر اشرافی سی تی اسکن و ام آر آی را روش مناسب و کارآمدی برای تشخیص ضایعات مغزی دانست و ادامه داد: در 30 درصد موارد بیماران مبتلا به صرع افراد دچار صرع واقعی نیستند و این بیماری به صورت صرع کاذب و یا صرع هایی که وابسته به موارد روحی است بروز می کند. در این موارد فرد در اثر اضطراب های شدید و یا اختلالات روحی صرفا علائم صرع را تقلید می کند.

وی با تاکید بر اینکه هر کاهش سطح هوشیاری صرع تلقی نمی شود، گفت: بعضی از موارد افت هوشیاری ناگهانی ناشی از مسائل قلبی با افت فشار خون که اصطلاحا غش کردن افراد گفته می شود، صرع تلقی نمی شود.

دکتر اشرافی همچنین با اشاره به درمان بیماری صرع نیز شرح داد: درمان صرع غالبا به صورت دارو درمانی است، این بیماری در بیشتر موارد با یک یا دو قرص درمان می شود.

ایجاد صرع مقاوم در 30 درصد موارد

وی درباره صرع مقاوم نیز شرح داد: در 30 درصد موارد صرع می تواند به صورت مقاوم ایجاد شود، در این موارد بر اساس شرایط بیمار، یا داروها تغییر می کند و یا جراحی انجام می شود.

صرع درمان پذیر است

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب با تاکید بر این که صرع درمان پذیر است، گفت: مبتلایان به صرع همانند سایر افراد جامعه می توانند زندگی عادی داشته باشند و تشکیل خانواده دهند و فقط در مورد انجام بعضی ورزش ها مثل شنا، کوهنوردی و ورزش های خطرناک باید با پزشک مشورت کنند.

وی در ادامه با اشاره به این که طول عمر بیماران مبتلابه صرع کاملا طبیعی و نرمال است، ادامه داد: صرع باعث اختلالات شناختی نمی شود و صرفا در مواردی که صرع مقاوم شود و فرد روزانه چندین نوبت دچار حمله شود ممکن است اختلالات شناختی ایجاد شود.

مصرف الکل و دخانیات صرع را تشدید می کند

عضو هیئت علمی دانشگاه نسبت به مصرف مواد مخدر، سیگار، قلیان و الکل در مبتلایان به صرع هشدار داد و گفت: مصرف این مواد می تواند صرع را تشدید کند.

وی درباره انتقال بیماری صرع از والدین به بچه ها نیز شرح داد: مطالعات گواه این مطلب است که به طورکلی حدود 10 درصد افرادی که مبتلا به صرع هستند می توانند این بیماری را به فرزندان خود منتقل کنند، این درحالی است که این مطالعات صرفا یک احتمال است و قطعیت ندارد.

دکتر اشرافی یادآور شد: شیوع صرع در ایران نسبت به دنیا با توجه به تصادفات جاده ای و جانبازان شیمایی بالاتر است ولی به لحاظ درمان هیچگونه کمبودی در کشور وجود ندارد.

توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا

متخصص بیماری های مغز و اعصاب در ادامه با اشاره به شیوع پاندمی کرونا به مبتلایان به صرع توصیه کرد: میزان ابتلابه کرونا در مبتلایان به صرع با سایرافراد جامعه تفاوتی ندارند و این افراد باید درمان های خود را طبق روال دنبال کنند.

وی درباره افراد مبتلا به کووید 19 که به دلیل اختلالاتی مثل افت کلسیم، سدیم و یا تب دچار تشنج می شوند نیز اظهار کرد: اگر در افراد مبتلا به کرونا تشنج رخ دهد صرع محسوب نمی شود و با درمان کرونا این بیماری نیز درمان می شود.

دکتر اشرافی درباره حمله های پانیک یا اضطرابی نیز گفت: بعضی افراد با علائمی نظیر تپش قلب، تنگی نفس و یا افت هوشیاری به مراکز درمانی مراجعه کرده و احساس میکنند مبتلا به کرونا هستند، این حملات، حمله پانیک یا اضطرابی و قابل درمان است.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب در خاتمه با تاکید بر این که علائم صرع و یا تشنج در بچه ها متفاوت است، ادامه داد: خیرگی یا مات زدگی، پرش اندام، زمین خوردن ناگهانی، حرکت ناگهانی یک دست یا اختلال لحظه ای مثل گز گز حسی و لحظه ای و یا افت هوشیاری می تواند یکی از نشانه های صرع های کوچک باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 479

به "توصیه به مبتلایان صرع در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه به مبتلایان صرع در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید