تغییرات مهم در شیوه قرارداد تسهیلات ودیعه مسکن

به گزارش چه خبر آنلاین، خبرنگاران: عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: نحوه پرداخت تسهیلات به مستاجرانی نیازمندی که از سوی وزیر راه و شهرسازی معرفی می شوند، به صورت عقد مرابحه خرید کالا خواهد بود.

تغییرات مهم در شیوه قرارداد تسهیلات ودیعه مسکن

جهت دریافت خدمات آلاچیق های سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، غلامرضا مصباحی مقدم عضو شورای فقهی بانک مرکزی پیرامون معین شرایط شرعی پرداخت تسهیلات ودیعه اجاره که فرآیند ثبت نام آن از روز شنبه در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است، گفت: جلسه آنالیز نحوه پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده توسط وزارت راه برای مستاجران با حضور رئیس بانک مرکزی و معاونین مربوط در شورای فقهی بانک مرکزی برگزار گردید.

*تسهیلات پرداختی به مستاجران به صورت عقد مرابحه خرید کالا و خدمات

عضو شورای فقهی بانک مرکزی ضمن اشاره به ایرادات وارد شده از سوی آیات عظام نسبت به طرح اعطا تسهیلات ودیعه مسکن گفت: با توجه با آرای مطرح شده در شورای فقهی، نحوه پرداخت تسهیلات مدنظر به مستاجران به صورت ودیعه مسکن منتفی و از دستور کار خارج شده و شبهه مطرح شده توسط علما نیز بر طرف شد.

مصباحی مقدم، در بیان نحوه پرداخت تسهیلات به مستاجران که مورد تایید شورای فقهی نیز قرار گرفته است، گفت: نحوه پرداخت تسهیلات به مستاجرانی نیازمندی که از سوی وزیر راه و شهرسازی معرفی می شوند، به صورت عقد مرابحه خرید کالا خواهد بود.

*تسهیلات ارائه شده به مستاجران منحصر به ودیعه مسکن نیست

وی در تشریح رفع شدن شبهات آیات عظام در پرداخت تسهیلات به شیوۀ عقد مرابحه خرید کالا، اضافه نمود: بر این اساس مستاجران نیازمند پس از دریافت این تسهیلات می توانند نسبت به خرید کالا و خدمات متناسب با رقم تسهیلات اقدام نمایند که یکی از این کالاها و خدمات می تواند مسکن و محل سکونت تلقی گردد. در حقیقت این تسهیلات دیگر منحصر به ودیعه مسکن نخواهد بود.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی مبنی بر معین رقم سود این تسهیلات گفت: معین رقم سود بر عهده شورای فقهی بانک مرکزی نیست و در این مورد تصمیم گیری انجام نشده است.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با اشاره به حرام تلقی شدن تسهیلات با سود بیشتر از 4درصد توسط آیات عظام، گفت: غیر شرعی بودن تسهیلات با سود بیشتر از 4 درصد مرتبط با قرض است اما تسهیلات عقد مرابحه خرید کالا جزء زیرمجموعه قرض تلقی نخواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 258

به "تغییرات مهم در شیوه قرارداد تسهیلات ودیعه مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات مهم در شیوه قرارداد تسهیلات ودیعه مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید