تست تشخیص کرونا در چه شرایطی تحت پوشش بیمه است؟

به گزارش چه خبر آنلاین، رئیس گروه پاراکلینیک دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت درباره سهم سازمان های بیمه گر در پرداخت هزینه تست کرونا، گفت: در صورتی که بیمار از سوی مراکز 16 ساعته برای انجام تست به آزمایشگاه معرفی گردد، با پرداخت هزینه 69 هزارتومان می تواند تست را انجام دهد و مابقی مبلغ نیز توسط بیمه پرداخت می گردد.

تست تشخیص کرونا در چه شرایطی تحت پوشش بیمه است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر سید سعید انوری درباره پوشش بیمه ای تست های تشخیصی کرونا، گفت: در افکار عمومی دو تست PCR و سرولوژی برای تشخیص کرونا به کار برده می گردد. حال آنکه بر اساس اعلام وزارت بهداشت تست سرولوژی دارای کد ستاره دار است؛ این یعنی تست های سرولوژی فاقد پوشش بیمه ای است؛ زیرا دارای ارزش تشخیصی در کووید19 نیستند.

وی در ادامه تاکید نمود: در تشخیص بیماری کرونا تست های سرولوژی نمی توانند معین نماینده باشند. این تست ها برای اینکه بفهمیم آیا در گذشته فرد به کووید19 مبتلا شده است یا خیر به کار برده می گردد. آنچه تست قطعی معین نماینده ابتلا به کرونا است، تست PCR است. بر اساس پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت و همچنین فلوچارت معین شده در خصوص بیماران بستری و سرپایی تست PCR تحت پوشش بیمه است.

انوری اضافه نمود: بر اساس این پروتکل ها در صورتی که بیمار به صورت سرپایی به مراکز تابع وزارت بهداشت که عموما مراکز 16 ساعته هستند مراجعه کند و پزشک تشخیص دهد که انجام تست PCR ضروری است، بیمار می تواند این تست را تحت پوشش بیمه انجام دهد. در خصوص بیماران بستری هم محدودیتی وجود ندارد و ممکن است در حین بستری چندین بار تست PCR انجام گردد که پرداخت های آن هم انجام می گردد.

وی ادامه داد: بیماران می توانند با برقراری تماس با سامانه 4030 به مراکزی که وزارت بهداشت برای مراجعه معرفی می نماید، بروند؛ این مراکز هم شامل مراکز 16 ساعته و هم مراکز تخصصی می گردد که برای پذیرش مبتلایان احتمالی کووید19 در نظر گرفته شده است. نمونه برداری معمولا در همین مراکز انجام می گردد و سپس به آزمایشگاه های طرف قرارداد ارسال می گردد.

رئیس گروه پاراکلینیک دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، درباره پرداختی ها از جیب بیمار در انجام تست PCR، توضیح داد: در بخش سرپایی سهم سازمان بیمه گر 70 درصد و سهم بیمار 30 درصد است؛ بر این اساس تعرفه دولتی هزینه انجام تست pcr حدود 230 هزار تومان است که از این مبلغ 161 هزار تومان سهم بیمه و 69 هزارتومان هم سهم بیمار است. طبق مصوبه هیئت وزیران، فرانشیز معین شده از سوی بیمار در بخش سرپایی 30 درصد و در بخش بستری 10 درصد پرداخت می گردد. البته ممکن است وزارت بهداشت بودجه ای برای پرداخت سهم بیمار داشته باشد که پرداختی از جیب بیمار به صفر برسد، اما بیمه سلامت تنها هزینه 70 درصد در بخش سرپایی و 90 درصد در بخش بستری را پرداخت می نماید.

انوری درباره تعرفه بخش خصوص برای انجام تست PCR، گفت: هزینه این تست در بخش خصوصی 586 هزارتومان است که اگر بیمار به شکل مستقیم به آزمایشگاه مراجعه کند باید این مبلغ را پرداخت کند. در دوران کرونا بسیاری از آزمایشگاه های خصوصی طرف قرارداد وزارت بهداشت و مراکز 16 ساعته شدند و آنها موظف می شوند تعرفه دولتی را دریافت نمایند، بنابراین چنانچه بیمار با معرفی مراکز 16 ساعته به آزمایشگاه خصوصی مراجعه نمایند همان 69 هزارتومان را پرداخت خواهند کرد.

وی اضافه نمود: خوشبختانه در کشور در حال فراوری بعضی کیت های تشخیصی هستیم که سبب کاهش قیمت تمام شده تست PCR خواهد شد. به همین خاطر تعرفه جدیدی برای بخش دولتی و خصوصی پیشنهاد شده است که بسیار کمتر از تعرفه فعلی خواهد بود. این موضوع به وسیله دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت به هیئت دولت می رود و در صورت تصویب طرح، تعرفه انجام تست PCR در بخش دولتی و خصوصی کاهش پیدا می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 512

به "تست تشخیص کرونا در چه شرایطی تحت پوشش بیمه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست تشخیص کرونا در چه شرایطی تحت پوشش بیمه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید