بانک مرکزی با سفارش فروش اوراق بدهی موافقت نکرد

به گزارش چه خبر آنلاین، به گزارش خبرنگاران، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 31 فروردین ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، شش بانک در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 128.6 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

بانک مرکزی با سفارش فروش اوراق بدهی موافقت نکرد

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با توجه به کفایت منابع در بازار بین بانکی ریالی، با سفارش فروش اوراق بدهی دولتی بانک های متقاضی موافقت نکرد. معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 45.3 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو شنبه 6 اردیبهشت ماه انجام شد.

به علاوه، در هفته منتهی به 6 اردیبهشت، دو بانک در دو نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 24.8 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 140.1 هزار میلیارد ریال از ریپوی اجرا شده در قالب اعتبارگیری قاعده مند سررسید شد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته منتهی به 6 اردیبهشت 457.5 میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت مشخص شده از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: chekhabaronline.ir شناسه مطلب: 846

به "بانک مرکزی با سفارش فروش اوراق بدهی موافقت نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی با سفارش فروش اوراق بدهی موافقت نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید